Co to jest net-billing?
Net-billing jest systemem rozliczania odnawialnych źródeł energii, który opiera się na wartości wyprodukowanego prądu. W nowym systemie rozliczania oddawanie do sieci oraz pobieranie z sieci jest mierzone osobno oraz ma różne ceny. Instalacje zgłoszone po 1 kwietnia 2022 są objęte systemem net-billingu.
“Nowy system rozliczeń będzie wspierał dalszy stabilny rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce. System net-billingu, to mechanizm prosty i sprawiedliwy społecznie. Polska Jest jednym z europejskich liderów w rozwoju OZE, a w szczególności instalacji fotowoltaicznych. To efekt świadomych działań rządu, których celem jest transformacja energetyczna, oparta o technologie zeroemisyjne, jak również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju” – twierdzi Wiceminister Ireneusz Zyska.
Główne założenia nowego systemu (net-billing obowiązujący od 1 kwietnia 2022 roku):
- Nadwyżki energii będą wyceniane po cenie rynkowej – początkowo według średniej ceny miesięcznej z TGE, a od 2024 po giełdowej stawce godzinowej.
- Wycena energii pobranej z sieci po stawce detalicznej.
- Do rozliczeń będzie służyć tzw. depozyt prosumencki, czyli specjalny fundusz, zapisany na koncie prosumenckim.
- Na wykorzystanie wartości energii będzie 12 miesięcy. 20% nadwyżek wartości energii z każdego miesiąca zostanie zwrócona.
- Sprzedaż nadwyżek energii nie będzie objęta podatkiem VAT ani PIT.
- W przypadku ujemnych cen energii na giełdzie prosument będzie miał obowiązek wyłączyć instalację.
Założenia starego systemu (obowiązujący do 31 marca 2022 roku):
- Za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,8 kWh (instalacja o mocy do 10 kW).
- Za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,7 kWh (instalacja większa niż 10 kW).
- Prosument systemu net-meteringu: nie ponosi kosztów opłaty dystrybucyjnej zmiennej,
- Może rozliczać nadwyżkę energii przez 12 miesięcy.
- Może dobrowolnie podjąć decyzję o przejściu ma rozliczenie w systemie net-billingu.
- Po upływie 15 lat będzie musiał podpisać nową umowę, zgodną z panującymi warunkami.
Net-billing czy jest korzystny dla prosumenta?
“Net-billing to opłacalny, sprawiedliwy system, który zapewni dalszy, stabilny rozwój energetyki obywatelskiej, zachęci do zwiększenia autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i magazynowania jej nadwyżek. Wprowadzany system, będący zgodny z prawem unijnym, poprawi bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych” – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Jak przejść na net-billing?
Zgodnie z zapisami ustawy o OZE, aby przejść do net-billingu należy zgłosić chęć przejścia na nowe zasady swojemu sprzedawcy energii – maksymalnie 21 dni przed początkiem następnego kwartału. Oświadczenie to będzie jednak skuteczne dopiero od 1 lipca 2022 roku (do tego momentu będzie obowiązywać net-metering).
Chcesz uzyskać fachowe doradztwo w kwestii rozliczania?
Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania.
Dotacja z programu Mój Prąd
Program “Mój Prąd 4.0” jest przeznaczona dla osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń czyli net-billingu, a także dla prosumentów w dotychczasowym systemie opustów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym zamieszczone zostały niezbędne informacje dotyczące zasad kolejnej edycji programu “Mój Prąd 4.0”, kliknij tutaj.