- Leasing fotowoltaiki, tak jak w przypadku leasingu samochodu, dzieli się na ten finansowy i operacyjny.
- Alternatywą dla leasingu finansowego i operacyjnego jest pożyczka leasingowa, której warunki zbliżone są do kredytu bankowego.
- Leasing na fotowoltaikę jest możliwy tylko dla podmiotów biznesowych — tj. zarówno spółek, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych.
Czym jest leasing fotowoltaiki?
Leasing na fotowoltaikę jest to umowa między Tobą a firmą leasingową. W ramach niej zobowiązujesz się płacić comiesięczne raty w zamian za użyczenie Ci paneli fotowoltaicznych z możliwością ich późniejszego wykupu bądź przekazania na własność po spłaceniu wszystkich rat. Z leasingu fotowoltaiki mogą skorzystać wyłącznie podmioty biznesowe — nie osoby prywatne. Tę formę finansowania możemy podzielić na dwie opcje: leasing finansowy oraz leasing operacyjny.
Leasing finansowy czy operacyjny? Który wybrać?
Leasing finansowy
- Korzystający zobowiązany jest do uiszczenia opłaty wstępnej wynoszącej co najmniej 10% wartości instalacji.
- Dowolny czas trwania umowy leasingu, zwykle firmy ustalają od 6 do 60 miesięcy.
- Leasingobiorca samodzielnie dokonuje odpisów amortyzacji.
- Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się część odsetkową raty leasingowej oraz koszty eksploatacyjne.
- Kwota podatku VAT spłacana jest w całości z góry z możliwością późniejszego uzyskania zwrotu z Urzędu Skarbowego.
- Leasingobiorca staje się właścicielem instalacji w momencie spłaty ostatniej raty leasingu (niekiedy też opłacenia symbolicznej kwoty 1 zł).
Leasing operacyjny
- Opłata wstępna wynosi między 10% a 45% wartości instalacji, a każda rata zależna jest od uzyskanego przychodu.
- Umowa musi zostać zawarta na min. 40% okresu normatywnego amortyzacji, z reguły jest to od 48 do maksymalnie 96 miesięcy.
- Odpisów amortyzacji dokonuje leasingodawca.
- Koszty uzyskania przychodów to: część kapitałowa i odsetkowa raty leasingowej, koszty eksploatacyjne, a także opłata manipulacyjna, wstępna i prowizja.
- Kwota podatku VAT może zostać rozłożona na raty.
- Leasingobiorca staje się właścicielem instalacji w momencie wykupu przedmiotu leasingu po spłacie ostatniej raty za ustaloną wcześniej kwotę.
A czym jest pożyczka leasingowa?
W praktyce pożyczka leasingowa jest bardzo podobna do kredytu w banku, lecz w tym przypadku finansującym jest firma leasingowa. Zaciągający pożyczkę od razu staje się właścicielem instalacji, a czas trwania umowy czy wszelkie koszta mogą być dowolne. Różnica jest taka, że przy pożyczce leasingowej możemy ubiegać się o dofinansowanie, samodzielnie dokonujemy odpisów amortyzacji i maksymalnie ograniczamy formalności. Minus jest taki, że w przeciwieństwie do leasingu pożyczka wpływa na naszą zdolność kredytową. Jak widać, leasing fotowoltaiki nie jest bardzo skomplikowany, a daje zdecydowanie więcej korzyści niż kredyt w banku. Jest przede wszystkim tańszy w ogólnym rozrachunku, a to ważne szczególnie w przypadku firm, które planują zaaranżowanie dużej przestrzeni pod panele fotowoltaiczne. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o tej formie finansowanie, skontaktuj się z nami! Nasz doradca chętnie Ci wszystko opowie.