To takie źródła energii, których wytwarzanie nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem, ponieważ odnawiają się w krótkim czasie. Zaliczamy do nich:
- energię promieniowania słonecznego
- energię prądów i pływów wodnych
- energię geotermalną
- energię wiatru
- energia powstająca podczas spalania biomasy oraz biogazu
Najpowszechniejszym źródłem energii odnawialnej jest oczywiście energia słoneczna. Jednym ze sposobów jej wykorzystania jest montaż elektrowni fotowoltaicznej, która pozwala na produkcję prądu na potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy.
Dlaczego warto korzystać z OZE?
Źródła takie jak ropa naftowa, gaz ziemny czy też węgiel się wyczerpują – oznacza to, że w pewnym momencie, gdy będą nadmiernie eksploatowane, po prostu ich zabraknie.
Odpowiednie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii niesie za sobą wiele korzyści, np.:
- samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej
- uwolnienie się od wciąż rosnących cen prądu
- zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla siebie, swojej rodziny bądź firmy
- dbanie o środowisko naturalne
- możliwość sprzedaży nadwyżek prądu wyprodukowanych np. przez elektrownię fotowoltaiczną.
Koszty inwestycji w OZE.
Ze względu na wciąż rosnące zainteresowanie energią odnawialną, ceny komponentów spadają, co powoduje, że inwestycja szybciej się zwróci. Dodatkowo istnieje szereg możliwości finansowania, jak na przykład rozłożenie płatności na raty, dofinansowania, niskooprocentowane pożyczki lub, w przypadku firm, korzystny leasing, który nie obciąży finansów firmy.
Więcej odpowiedzi na pytanie “ile kosztuje elektrownia fotowoltaiczna?” znajduje się tutaj.
Okazuje się więc, że inwestowanie w OZE to nie tylko dbanie o środowisko, ale także świetny interes, który nie dość, że szybko zacznie przynosić zysk, to dodatkowo zapewni niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.
To się po prostu opłaca!